Hlavní stránka  | O autorech  | O umění  | Články  | O nás  | Kam na výstavu  | Ankety  | Odkazy 
Kontakt  | Fota z výstav  | Naše rozhovory  | Obchodní podmínky  | Pre Slovákov 

Autorem obrazů s loveckými motivy je František Maxmilián Hoffmann.

Lovecké obrazy, které jsou ideálním spojením živé i neživé přírody si uchovávají svůj půvab a je o ně stálý zájem. Obrazy s loveckými motivy jsou na výsluní slávy již po staletí a patřily k oblíbeným motivům takřka všech starých mistrů a velikánů umění Patronem lovců jsou Sv. Eustach a sv. Hubert


Diana
Jméno obrazu: Diana
Zakoupit obraz
Motiv: Lovecké motivy
Jméno autora: Peter Šipoš
Cena: 225 € (přibližně 6400 Kč)
Rozměry: 50 x 54 cm
Technika: OlejNěco málo o myslivosti a o zvěři.

Která zvířata dnes u nás žijí ve volné přírodě a myslivci je mohou lovit? Lovná zvířata se nazývají zvěř. Zvěř se dále rozděluje na zvěř srstnatou a zvěř pernatou. Připomeňme, dříve měl pro člověka lov prvotní význam a pro naše předky a prapředky byl otázkou života a smrti. Předmětem lovu byl tehdy mamut, zubr, sob, los, jelen, bobr. Později se zvěř stává majetkem majitele půdy, tedy panovníka a šlechty, lov jim byl oblíbenou kratochvílí, Dnes se myslivost a lov staly předmětem sportu a mnohdy také pytláctví, či spíše nekontrolovaného vybíjení zvěře. V rámci myslivosti se lov zvěře označuje jako hon, myslivecký svaz má svou honitbu. Některou zvěř je možno lovit pouze v rámci honu, některou však je možno lovit individuálně, čekanou". Individuálně lze lovit nejen na čekanou, ale také na šoulačku, slídění, vábení a na újedi. V případě nejasnosti termínů di Vás dovoluji odkázat na odbornou literaturu o myslivosti. Mezi společné lovy pak patří kruhová leč, naháňka a ploužení. Myslivost a lovectví má svůj nezastupitelný význam i dnes a je upraveno zákonem. Lovectví lze rozdělit na odchyt a odstřel. Odchyt je u nás zakázán, nezbytnou výjimku ze zákona mají právě myslivci. Odstřelu je několik technik, zásadou je, aby zvíře bylo usmrceno na místě a nedocházelo k jeho týrání.

Popis nejvíce známé zvěře:

Srnec -- obě pohlaví se odlišují tak, samci mají parůžky, srny jsou o něco menší. Výška se pohybuje kolem 60 -- 70 cm, průměrná váha je 25 kg, může být i přes 30 kg. Patří mezi býložravce, konzumuje téměř vše, co lze najít v lese a na polích. Zpravidla v lese si dělá tak zvané "pelechy". Srnci mají parohy 30 cm a vážit může 600 g. Lov pouze individuálně, zpravidla čekanou". Dnes se hodně hovoří o přemnožení srnčí zvěře

Zajíc polní -- je o něco větší králík, tělo měří 60 70 cm a váží od 2,5 do 7 kg. Je býložravec, který se moc nepřemisťuje, je věrný svému okrsku. V minulých desetiletích byly jeho stavy velmi zdecimovány a na dobu kdy se prováděl jeho odchyt a byl za dobré peníze (devizy) prodáván do Francie lze vzpomínat. Lovit se může pouze společně na honech, avšak hony na zajíce se kvůli malému počtu zajíců málokde pořádají.

Prase divoké -- označuje se jako Černá zvěř, samec je kanec, samice je bachyně, mláďata selata. Samec může vážit 300 kg, samice 150 kg, zpravidla je to však méně. Tělo je dlouhé 120 200 cm, výška 85 115 cm. Prase je všežravec. Je považováno za škodnou zvěř. Lovit se může všemi způsoby. Jeho stavy se v pslední době velmi zvýšily, na některých místech na hranici únosnosti.

Bažant -- je pták z řádu hrabavých, jeho stavy v poslední době velmi poklesly, dnes se chová i bažantnicích. Má výtečné maso a doba, kdy bez zájmu visel v každém řeznictví je dávnou minulostí.

Koroptev -- je o něco větší holub, délka těla 35 cm, hmotnost 450 g. Stavy koroptví tak drasticky poklesly, v současné době se podle Vyhlášky jedná o ohrožený druh a její lov je zakázán.

Liška -- psovitá šelma, tělo dlouhé 140 cm, výška 40 cm, váha velmi lísá, může přesáhnout 10 kg. Liška je považována za škodnou i když hubí některé drobné hlodavce a bývá považována za doktora lesa. Sama však může trpět prašivinou a hlavně vzteklinou, které jsou přenosné na domácí zvířata. Liška je velmi plaché zvíře, proto se loví pouze individuálně a její lov je velmi obtížný. Loví se pro kůži, avšak ulovit jich tolik, aby bylo na liščí kožich, to dokáže u nás jen málokdo. Liška je také oblíbené pohádkové zvíře.

Divoká kachna -- zvaná březňačka, je největší plovavá kachna, velký pták, který dorůstá 60 cm a váží 1300 g. Chová se i na farmách. Loví se brokovnicí na společních lovech.

Medvěd -- byl považován za zvíře, které u nás vyhynulo, nicméně v poslední době se u nás na některých místech opět objevuje. Je všežravec, délka těla je 2 3 m, jeho váha od 100 do 800 kg. Medvěd je chráněný, jeho odstřel nebo odchyt přichází v úvahu ve výjimečných případech.

Vlk -- je největší psovitá šelma, délka těla 200 cm, vysoký může být 100 cm, hmotnost 30 80 kg. Vlci mnohdy žijí ve smečkách, u nás žije několik jedinců v Beskydách, je chráněný.

Jelen -- typickým znakem samců jsou majestátní parohy. Váží 250 kg, v kohoutku měří 140 cm. Laně pak jsou o něco menší. Je býložravý přežvýkavec. U nás se vyskytuje pouze okrajově v některých příhraničních oblastech, někdy se chová v oborách. Je vyhledáván pro své trofeje i maso, mnoho zájemců si zaplatí možnost jeho odstřelu na Slovensku, přestože se nejedná o levnou záležitost. Z parohů jelena se vyrábí celá řada výrobků -- skleničky, příbory, nože, lustry , nábytek, přívěšky a další.

Některá srstnatá zvěř je dnes předmětem lovu pouze výjimečně a to z důvodu, se málo vyskytuje, nebo je její odstřel je obtížný a v některých případech se jedná o chráněné druhy. Jedná se o zvěř, kterou pouze vyjmenujeme bez popisu: Daněk evropský, jezevec lesní, ježek, kočka divoká, králík divoký, křeček, kuna, lasice, muflon, ondatra, rys, sysel, tchoř, veverka, vydra. Více o nich najdete v odborných časopisech nebo odborných knihách o myslivosti a samozřejmě také na internetu.
Mezi pernatou zvěř užitečnou patří tetřev, krocan, divoké husy (označují se jako pernatá zvěř velká) a tetřívek, jeřábe, bažant, koroptev, orebice, perlička, křepelka, divoké kachny, lyska, divocí holubi, sluka (označují se jako pernatá zvěř malá).
Mezi pernatou zvěř dravou patří orli, káně lesní a rousná, jestřáb, krahujec, pochop, poštolka, sokol, raroh (dravci), výr, kalous, pustovka, puštík, sýček (sovy), krkavec, vrána, havran, sojka, straka, kavka (krkavcovití) a potápka roháč, kormorán, volavka popelavá, racek, špaček (ostatní). V podrobnostech lze opět odkázat na odbornou mysliveckou literaturu nebo internet.


  GalerieMajo.com
Cena:

Zeď Dřevo Bez textury